Księgi wieczyste są publicznym, jawnym, sądowym rejestrem przedstawiającym stan prawny nieruchomości. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami. Pozwalają ustalić, komu i jakie przysługują prawa do danej nieruchomości. W księgach wieczystych mogą być ujawniane między innymi: prawo własności, prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze prawo do lokalu, hipoteka.
Co do zasady, księgi wieczyste prowadzi się dla nieruchomości, którymi są:
W świetle ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece fundamentem istnienia instytucji ksiąg wieczystych są:
Dane wpisywane do księgi wieczystej dzielone są według czterech działów.
W tej części działu I znajdują się informacje dotyczące między innymi oznaczenia danej nieruchomości, tj. położenia, powierzchni, liczby oraz oznaczenia numerycznego działek, a także - w przypadku lokalu - dane dotyczące pomieszczeń.
W tej części działu I znajdują się informacje dotyczące praw związanych z prawem własności wpisanej nieruchomości.
W dziale II znajdują się informacje dotyczące prawnego właściciela lub użytkownika wieczystego danej nieruchomości, a w szczególności: imiona oraz nazwisko właściciela nieruchomości, imiona rodziców lub też - w wypadku osób fizycznych - numer PESEL. Dla innych podmiotów przewidziano natomiast umieszczenie informacji dotyczącej nazwy oraz numeru REGON.
W dziale III znajdują się informacje dotyczące ograniczonych praw rzeczowych (za wyjątkiem hipotek), praw osobistych i roszczeń ciążących na nieruchomości oraz innych ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym. Jest to dział szczególnie ważny dla nabywców, gdyż tutaj znajdują się informacje o ewentualnej egzekucji z nieruchomości.
W dziale IV znajdują się informacje dotyczące wysokości, waluty, zakresu, rodzaju, pierwszeństwa i innych danych w zakresie obciążającej nieruchomość hipoteki.